Jak a kdy refinancovat hypotéku?

Na refinancování hypotéky není rozhodně nic složitého a lidé se ho tak vůbec nemusí obávat, ba naopak díky tomuto kroku mohou následně výrazně ušetřit pří splácení svého úvěru. Pokud tedy věřitel není spokojen s danou úrokovou sazbou hypotéky, dobou splácení nebo měsíčními splátkami je refinancování na místě. Je však potřeba poznamenat, že refinancování je výhodné pouze za určitých podmínek. Jak tedy postupovat, abychom z refinancování vytěžili co nejvíce?

Kdy je správný čas na refinancování stávajícího úvěru?

rodinný dům

Refinancování hypotéky v krátkosti znamená splacení stávajícího hypotečního úvěru úvěrem novým, který je sjednán za výhodnějších podmínek pro dlužníka. Správný čas na refinancování tedy přichází v případě, kdy nám jiný poskytovatel nabídne výhodnější podmínky pro splácení. V současné době je možné hypotéku předčasně splatit kdykoliv. Ovšem v době fixace po vás banka nesmí vymáhat žádné penále ani náklady za předčasné splacení. Z toho vyplývá, že hypotéku je opravdu možné splatit kdykoliv, v určitém časovém období ovšem poněkud výhodněji.

podpis smlouvy

Co je refinancování hypotéky?

Několik měsíců před ukončením doby fixace je dlužník seznámen s novou nabídkou na další fixní období. Pokud mu však z jakéhokoliv důvodu tato nová nabídka nevyhovuje, je možné splatit stávající úvěr novým úvěrem od jiného poskytovatele. Tento nový úvěr pak splácí jako doposud, ovšem novému věřiteli. Refinancování stávajícího úvěru by mělo přijít ve chvíli, kdy vám nový poskytovatel nabídne výrazně výhodnější podmínky, jako je nižší úroková sazba, případně další body dohody.

Refinancování je v principu podobné s konsolidací půjček, jen s rozdílem, že konsolidace je primárně určená ke sloučení více úvěrů do jednoho. Často s cílem snížení měsíční částky pro menší zatížení rodinného rozpočtu, delší dobu splácení či pohodlnosti.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup