Češi propadli paddleboardingu

Paddleboarding je nový druh vodního sportu. Co obnáší, kde se mu můžete věnovat a jaký přínos to pro vás bude mít?

Co je to paddleboarding

Půjčovny paddleboardů se množí doslova jako houby po dešti. Není divu, existuje jen velmi málo omezení a tento sport tak může provozovat téměř každý. Potřebujete k němu navíc jen jednoduché vybavení.
Stručně shrnuto je paddleboarding jízda na prkně po vodní hladině. Jinak se tomuto prknu také říká SUP neboli Stand Up Paddleboard.
Pohon zajišťuje jezdec vlastními silami pomocí dlouhého pádla. Nechce se tedy po vás nic víc než se na paddleboardu udržet a posouvat se vpřed. Zdánlivě jednoduchý úkol je však pro začátečníka ne zcela samozřejmý.

Obrázek1

Zdravotní přínosy paddleboardingu

Na paddleboardu byste si totiž měli stoupnout, což na nestabilním prkně na hladině může být zpočátku problém. Díky paddleboardu totiž musíte zapojit celé tělo, významně si tím zvýšíte fyzickou kondici a procvičíte rovnováhu.
Jedná se proto o skvělý aerobní sport. Z paddleboardingu se díky tomu může stát skvělé kardio cvičení, jehož pravidelné provozování se vám odmění pevnou a vypracovanou postavou. Stejně tak vám pomůže se shazováním nadbytečných kil.
Paddleboarding přes svou dynamiku téměř nemá žádná zdravotní rizika. Nehrozí vám poškození šlach či kloubů, protože tělo se zatěžuje rovnoměrně. Omezení nebudete ani tehdy, pokud máte nějaký zdravotní handicap nebo se zrovna zotavujete z následků úrazu.

Obrázek2

Paddleboarding je možné chápat i jako svého druhu rehabilitační aktivitu. Věnovat se můžete i cvičení na paddleboardu. To je díky nižší stabilitě mnohem komplexnější a zapojíte při něm víc svalů.
Na specifický pohyb si zvyknete rychle. Instruktoři ujišťují, že naučit se jezdit může prakticky každý. Paddleboard zvládnou dokonce i děti. Výchozí fyzická kondice jezdce není důležitá, jízdu nakonec zvládne i jedinec netrénovaný.
Kdo si netroufá na to, aby se hned na prkně postavil, může pro zvýšení stability na paddleboardu i klečet. Během prvních minut byste však měli nabýt více jistoty.

Co potřebujete na paddleboarding a kam jet

Začátečníci, kteří jezdí jen rekreačně, používají nejčastěji nafukovací paddleboard, případně polyetylenový, který je vysoce odolný. Speciální oblečení nepotřebujete, jezdit se dá i v plavkách. Můžete si ale pořídit tričko z lycry a rychleschnoucí šortky.

Obrázek3

Provozovat paddleboarding můžete na jakémkoli vodním toku. Pokročilí jezdci jezdí i v zimě a okupují i horní toky řek, začátečník může jezdit i na jezeře. Pokud se chcete vypravit na řeku, vyberte si široké toky velkých českých řek. Vyzkoušet můžete tento jedinečný vodní sport také u moře či v oceánu.
Paddleboard má výhodu i v tom, že v nafukovací verzi je nadmíru skladný. Vzít si ho můžete na dovolenou i na výlet. Většina amatérů se tomuto sportu oddává především v létě. Jde bezesporu o skvělý způsob, jak si aktivně odpočinout a „dobít baterky“. Pokud se na paddleboard vydáte s přáteli, užijete si navíc spoustu legrace.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup