Elektřinu známe všichni

Vypadalo by docela podivně, kdybych se vás zeptal, zda znáte elektřinu, že? Dívali byste se na mě asi jako kdybych spadnul z višně. A kdybych se vás zeptal, zda ji máte zavedenou a zda ji využíváte, byl by zhruba stejný počet těch, kteří by mě měli za blázna. Protože elektřinu dnes nemají snad jedině bezdomovci a ti, kdo za ni tak dlouho neplatili, až jim ji energetici odpojili.

elektrické vedení

Elektřina je zkrátka něčím, co už dnes nikoho neudivuje, co není neznámým pojmem. Stala se pro nás už takovou samozřejmostí, že není výjimečný či divný ten, kdo ji má, ale ten, kdo elektro nevyužívá.

K čemu můžeme zavedenou elektrickou energii využívat, to určitě také není nikomu neznámé. Všichni přece známe aspoň některé z té spousty strojů, nástrojů a přístrojů, jež jsou elektřinou poháněny, každý z nás také určitě vlastní spoustu elektrospotřebičů, které nám různým způsobem usnadňují nebo zdokonalují život.

vedení elektrické

Kolik jenom záležitostí by se v našich životech zkomplikovalo, kdybychom elektrický proud neznali a neměli k dispozici! Úplně to vidím, za kolika okny paneláků na sídlištích by zrána svítily jenom svíčky nebo petrolejky a jak mizerně by byly osvětlené ulice třeba s plynovými lampami. V kolika takových bytech a domech by se musely přistavět komíny, aby si lidé nemuseli dejme tomu vodu na kávu nebo jídlo ohřívat v lepším případě na táboráku před domem a v horším případě na otevřeném ohni uprostřed obýváku, což by byla katastrofa. Kolikrát by byl problém někam doputovat, kdybychom kvůli absenci elektřiny neměli tramvaje či trolejbusy, a vlastně možná ani další motorová vozidla, jež, jak je známo, také potřebují aspoň elektřinu z baterie, aby fungovala! A kolikrát by nám jenom zkomplikovala nedostupnost elektřiny život v průběhu dne, kdybychom ji neznali! To by byla učiněná katastrofa.

A tak buďme rádi, že elektřinu máme. A starejme se o vše, co s ní souvisí, aby nám byla dobrým sluhou, a ne špatným pánem.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup