Jedním ze způsobů, jak získávat kryptoměnu Monero, je těžba – Monero mining

Kdo má zájem využívat virtuální měnu, musí ji nějakým způsobem získat. Buď skrze obchod na burze, nebo ve směnárně, nebo Openbazarem či sběrem tzv. faucets, případně těžbou. Zatímco nákup a prodej spočívá v operacích s již využívanými finančními prostředky, těžba kryptoměn je v podstatě, zjednodušeně řečeno, pracovní proces. Možná i z toho důvodu se takto nazývá, neboť každý, kdo doluje drahé kovy, musí vynaložit mnoho úsilí, než se mu podaří touto formou zbohatnout.

měna evropy

Těžba virtuálních mincí spočívá v potvrzování uskutečněných transakcí, tedy všech „účetních“ pochodů v rámci této sítě, a to s využitím tzv. Blockchainu. Ten lze považovat za jakousi obdobu decentralizované účetní knihy, jejíž kopii má každý účastník sítě k dispozici. Všichni těžaři jsou za svou činnost odměňováni určitým obnosem, pochopitelně v dané virtuální měně.

odborná data

Jak se těží Monero

Provádí se na výkonných speciálních výpočetních systémech, nazývaných jako RIG, většinou sestavených s velkým množstvím grafických karet. Využívá se k tomu algoritmu SHA-256 a ten vyžaduje značné množství paměti. Vývojáři této měny již od začátku počítali s tím, že by bylo záhodno ochránit těžaře před spuštěním obřího asijského konglomerátu, kde se doslova ve velkém stylu těží Bitcoin. U Monera se počítá výkonnost těžby na jednu grafickou kartu v Hash za sekundu, zatímco u jiných měn v MegaHash za sekundu.

Těžební pool

Těžit v současné době virtuální mince sólo, přestává mít takříkajíc smysl. Je to běh na dlouhou trať s nejistou návratností investic a většina lidí to časem vzdá. Dnes se zájemci o těžbu sdružují v tzv. poolech. To jsou skupiny těžařů, kde všichni jejich členové pracují v rámci skupiny „Monero mining“ ve spojení obrovského početního výkonu a tím pádem vzniká mnohem větší šance na nalezení tzv. bloku. Odměna za vytěžený blok se pak rozdělí ve skupině podle velikosti početního výkonu, který jednotliví těžaři v rámci skupiny poskytují.