Kancelářský stůl nikdy nevybírejte sami

Pracovní stůl do kanceláře nebo do dětského pokoje pořizujte s rozmyslem a především toto rozhodnutí rozložte mezi své kolegy nebo členy rodiny. Většinou totiž jeho desku nebudete využívat sami, a tak byste se měli na tomto kusu nábytku shodnout.
moderní kancelář.jpg

Jak vysoká má být pracovní deska

V praxi se setkáváme s tím, že v kancelářích, a dokonce i v domácím prostředí sedí lidé u psacího stolu s ergonomicky nevhodnou výškou horní desky. Je to poměrně častý nešvar, neboť tento parametr závisí na výšce postavy, resp. posedu od židle. Jestliže tedy nemáte k dispozici židli s nastavitelnou výškou, měla by se dát nastavit nebo přizpůsobit výška pracovní desky. U dospělých mužů je to přibližně 75 cm, ženám pak postačí 65 cm. Nezapomínejme také dostatečný prostor pro nohy v rozmezí výšek od 50 do 60 cm.
papír u pc.jpg

Velikost horní desky

Velikost volíme podle způsobu uplatnění. Za minimální rozměry pracovního stolu se považuje zhruba 120 x 80 cm a za ideální průměr 160 x 80 cm. Menší stůl si mohou dovolit lidé, kteří pracují převážně na počítači, zatímco např. architekti nebo strojaři, kteří po stole rozkládají výkresy a modelové součásti, budou potřebovat větší rozměry.

Objem úložného prostoru

Nejčastěji se setkáváme s tím, že jsou zásuvky umístěny na boku stolu pod horní deskou, kde je vše při ruce. Poměrně vzácné, přesto velmi praktické řešení může být nástavba nad hranou stolu ve formě jednoduché nebo patrové police. Nejpotřebnější předměty jsou neustále na očích, navíc lze celý prostor zkrášlit květinovou výzdobou a zároveň zůstane pracovní plocha volná. Nejpraktičtější je toto řešení v běžných kancelářích a pro děti v dětském pokoji, kterým tato volba vyhovuje nejvíce.
brýle na macbooku.jpg

Materiálové provedení

V zásadě lze volit mezi dvěma základními typy, buď masivní dřevo, anebo laminovanou dřevotřísku LTD. Existují i výjimky v podobě skleněných desek, kombinací skla a kovu, ale z praktického hlediska je dřevo nenahraditelné. Vzhledem k tomu, že pracovní stoly nebývají extrémně namáhané, jako např. postel, i dřevotřískové konstrukce mají velmi dlouhou životnost. V současné době vyráběné LTD desky jsou velmi odolné vůči působení chemikálií, nečistot, dobře se udržují a kvalitou zpracování se blíží masivnímu dřevu smrku, borovice, buku či dubu.


Nezařazené